پرسش و پاسخ پرلیت | در مورد پرلیت | سبک | عایق | استحکام | چگالی | طبیعی | سازگار با محیط زیست  | عایق صوتپ عایق دما | نسوز | درب ضد سرقت | گاو صندوق | فیلتراسیون | آب میوه |  پرلیت و کاربردهای آن|تصفیه آب

پرسش و پاسخ در مورد پرلیت و کاربردهای آن

این قسمت برای این آورده شده است تا ببینید که پرلیت چگونه می تواند برای نیاز محصولات، تحقیقات، اطلاعات عمومی و حتی برخی ایده های دیوانه وار به شما یاری برساند

 

پرلیت چیست؟

پاسخ: پرلیت یک سنگ سیلیس طبیعی است که هنگامی که سریعا تا حدود 3000 درجه فارنهایت حرارت داده شود، 2 تا 4 برابر اندازه واقعی خود گسترش می یابد. در واقعیت، پرلیت منبسط شده یک سنگ خرد شده است که ساکن، سبک، استریل، دائمی، غیر قابل احتراق، عاری از پنبه، غیرسمی، مقاوم در برابر فساد و حشرات موذی است و PH خنثی دارد. مدیریت سلامت و امنیت حرفه ای (OSHA)  آن را به عنوان گرد و غبار طبقه بندی کرده است. (MSDS را ببینید)

 پرسش) چگونه پرلیت منبسط می شود؟

پاسخ) دو نوع آب H2O و HO (آب با بار منفی از هیدراتاسیون) در سنگ معدن پرلیت وجود دارند و به طور داخلی در آن محصور شده اند. هنگامی که در یک دمای مناسب سریعا پرلیت را حرارت دهیم، ساختار سیلیکات پرلیت نرم شده و هر دو نوع آب شروع به بخار شدن، باد کردن یا گسترش جرم چسبناک به کف حباب سیلیکات شیشه ای می کنند که شامل سلول های ریزی است که ساختار بسته ای برای چرخش هوا دارد که از داخل توسط ساختار سطحی حباب های شکسته فوق العاده بزرگ احاطه شده اند. برای مقایسه به ترکیدن ذرت بو داده فکر کنید.

پرسش) مشخصات فیزیکی پرلیت پس از منبسط شدن چگونه است؟

پاسخ) پرلیت ترکیبی طبیعی از مخلوط سیلیکات شیشه ای است که آن را ساکن و در برابر حملات شیمیایی به جز اسید هیدروفلوریک و اسید قلیایی غلیظ گرم مقاوم می کند. پرلیت به کندی گرما را هدایت می کند، غیرقابل اشتعال است (بالاتر از دمای 2000 درجه فارنهایت ذوب می شود) و قابلیت بافری ندارد یعنی نمی تواند اسید یا قلیا را بدون تغییر در سطح PH جذب کند. هر ذره پرلیت به کفی شیشه ای از حباب ها شباهت دارد. ساختار درونی آن شامل تعداد زیادی سلول های ریزی است که ساختار بسته ای برای چرخش هوا دارد. این ساختار باعث سبکی، خاصیت عایقی طبیعی و مقاومت فشاری محدود آن می شود. سطح خارجی پرلیت شامل حباب های شکسته است که توسط سلول های پر از کف بسته احاطه شده اند و این سطح باز، بسیار بزرگ و دندانه دار است. این سطح نامنظم که می تواند ماده را جذب کرده یا نگه دارد و همین خاصیت پرلیت را به یک تصفیه کننده ایده آل تبدیل می کند. در باغبانی، سطح پرلیت کمک می کند تا بستر کاشت باز و سبک بماند و مسیری برای رسیدن  رطوبت و هوا به ریشه گیاهان تدارک می بیند. پرلیت رطوبت و مواد مغذی را در طول زمان برای جذب توسط ریشه ها نگه می دارد. عمل بالای مویرگی پرلیت مزایای زیادی مانند کشت هیدروپونیک را دارد و تیزی آن می تواند آفات را تیغ بزند و همچنین به عنوان یک عامل صیقل دهنده و تمیز کننده در محصولات مختلف عمل کند.

پرسش) چه عناصری در پرلیت یافت می شود؟

پاسخ) آنالیز عناصر معمول نشان می دهد که پرلیت شامل سیلیکون، آلومینیوم، پتاسیم، سدیم ترکیب شده با اکسیژن و دیگر عناصر بسیار کمیاب است. هر سنگ معدن پرلیت دارای نسبت جداگانه و مجزا از این سیلیکات شیشه ای ترکیب شده است که توضیح می دهد که چرا برخی سنگ معدن ها برای کاربردهای خاص بهتر هستند. (جدول آنالیز عناصر نمونه را ببینید)

پرسش) آیا پرلیت در وزن و اندازه های مختلف در دسترس است؟

پاسخ) پرلیت به صورت سنگ خام و به صورت  پرلیت منبسط شده در درجه بندی های مختلف در دسترس است. به عنوان سنگ خام محدوده چگالی آن تا  80 پوند بر فوت مکعب است و وقتی منبسط می شود به سبکی 3.0 پوند بر فوت مکعب خواهد بود. کاربرد خاص ما مشخص می کند که کدام درجه بندی محصول برای ما مناسب و سازگازتر است

در این باره میتوانید مطلب راجع به (دانه بندی) و (وزن مخصوص پرلیت ) را مطالعه کنید.

پرسش) فرآورده های پرلیت چه خدمات فوق العاده ای می توانند ارائه دهند؟

پاسخ) در موارد خاص، ما می توانیم محصولات را برای استفاده خاص خود مناسب گردانیم. به طور کلی، ما از محصولات پرلیت در باغبانی، ساخت و ساز و صنعت استفاده می کنیم. پرلیت کشاورزی استریل است و PH  خنثی دارد. هنگامی که برای تکثیر و بستر کاشت گیاهان استفاده می شود آب رسانی و زه کشی عالی را تضمین می کند. همچنین پرلیت بستر کشت را سبک می کند و فضای خلل و فرج کل را برای توسعه و رشد سالم گیاه افزایش می دهد. پرلیت بستر کشت را ترد و باز نگه می دارد تا گیاهان بتوانند با کمترین پارگی ریشه، پیوند داده شوند. علف های هرز مزاحم باغچه نیز می تواند به آسانی کشیده شود!

 

پرسش) آیا پرلیت می تواند به باروری گیاهان کمک کند؟

پاسخ) نه. پرلیت استریل است و هیچ گونه مواد مغذی را پخش نمی کند. به هرحال، پرلیت برای استفاده گیاه در سطح خود رطوبت و مواد مغذی را حفظ خواهد کرد. باروری و لقاح گیاهان باید در روال عادی خود طی شود. پرلیت هیچ گونه خاصیت بافری یا تبادل کاتیونی را ارائه نمی دهد.

پرسش) چگونه می توان گفت که آیا مخلوط کشت با پرلیت اصلاح شده است؟

پاسخ) “ذرات سفید کوچک” را با ناخن شست آزمایش کنید. سه نوع اصلاح کننده رایج خاک در شمال غرب وجود دارد و همه آن ها سفید یا کرم رنگ هستند. ناخن شست خودر ا به میانه یک ذره فشار دهید. اگر به حالت اول برگشت پلی استراین است. اگر در برابر شکستگی مقاومت کرد پومیس است و اگر توانستید با مقاومتی ملایم انگشتتان را به داخل آن ببرید پرلیت است!

پرسش) چگونه سبک وزن بودن پرلیت می تواند در کاربردهایش کمک کند؟

پاسخ) وزن کاهش یافته بستر کاشت گیاهان، بار کارگران را هنگام سر و کار داشتن با گیاهان یا بستر کاشتشان کاهش می دهد. بستر کاشت های سبک تر احتمال آسیب کارگران را نیز کاهی می دهد. همچنین، کاهش وزن حمل و نقل سبب می شود تعداد محصولات بیشتری در هر بار کامیون جا به جا شود.

پرسش) آیا پرلیت می توند به خاک برداران و معماران منظر کمک کند؟

پاسخ) البته! پرلیت ساختار خاک را تغییر می دهد. خاک رس بهتر آب کشی و تخلیه می شود در حالی که خاک شنی و بی آب رطوبت بیشتری را حفظ خواهد کرد. مناطق تحت کشت اصلاح شده با پرلیت در برابر علف های هرز بهتر عمل می کنند. باغ های پشت بام، صاحب باغچه های واقع در بالکون و باغبانان سیار همگی می توانند از مزایای کاهش وزن بهره ببرند. خاک به طور کامل آبیاری شده تا 125 پوند بر فوت مکعب وزن دارد در صورتی که مخلوط کود گیاهی و پرلیت خیس شده وزنش به سبکی 40 پوند بر فوت مکعب می رسد.

پرسش) چرا پرلیت در ساخت و ساز استفاده می شود؟

پاسخ) پرلیت به عنوان جایگزینی برای شن و ماسه یا متراکم کننده های سنگینتر در بتون و ترکیب گچ برای کاهش وزن، عایق سازی بهتر و محافظت در برابر آتش به کار می رود. پرلیت به طور ذاتی غیرقابل احتراق، مقاوم در برابر هدایت گرمایی و سبک وزن است. استفاده از مواد سبک تر پرلیت بدین معنی است که، به نوبه خود، عناصر ساختمان سازی می تواند کوچک تر، سبک تر و ارزان تر شوند.

پرسش) پرلیت در صنعت ساخت و ساز چه کاربردی دارد؟

پاسخ) کاربرد بتون و گچ سبک وزن پرلیت در ساخت بدنه سقف، دیوارهای غیرباربر، کف پوش، دال شبکه ای، کف های شناور، سیستم های پوشش دودکش، عایق سازی لوله های زیرزمینی، آجر، کاشی، هسته درب ضد آتش، گرمایش از کف تابشی، زمین پایه استخر شنا و عایق سست است.

پرسش) استفاده های عایق پرلیت چگونه است؟

پاسخ) ارزش آر  در چگالی 6 پوند بر فوت مکعب نزدیک 3 بر اینچ است.آزمون حریقASTM E-48  اعداد 0و0و0 را برای گسترش آتش، سهم سوخت و تراکم دود ثبت کرده اند. عایق پرلیت مقاوم در برابر آب در بلوک مصالح ساختمانی بتون و دیوارهای دو جداره استفاده می شود. طراحی u905 آزمایش گاه های متعهد (UL) نشان می دهد که آتشی که در دیوار بلوک بتونی با درجه 8و10و12 دو ساعت طول می کشد وقتی که دیوارها با عایق پرلیت مقاوم در برابر آب پر شده باشند تا 4 ساعت بهبود می یابد و دیوار پر شده با پرلیت می تواند تا 4 ساعت در برابر این آتش مقاومت کند.

پرسش) کاربردهای صنعتی پرلیت چیست؟

پاسخ) پرلیت به عنوان پر کننده، گسترش دهنده و عامل بافت در محصولات زیادی استفاده می شود. پرلیت جایگزین صمغ های سنگین می شود و وزن واحدها را کاهش می دهد. کاربرد پر کنندگی پرلیت شامل آب بندی، بافت ها، لولاها و ترکیبات مشترک، رنگ، جلاها، پاک کننده های دست و مواد منفجره است. استفاده های اضافه شامل تصفیه، تصفیه فاصلاب، تصفیه کردن نفت، انجماد لجن، لایه های حرارت زا، اصلاح فلز نیم سوخته، عایق کردن، نسوز، گل حفاری با چگالی کم، قالب و هسته ریخته گری، محصولات فرم گرفته، جاذب و پوشال حمل نقل می شود.

پرسش) استفاده های آینده پرلیت چیست؟

پاسخ) استفاده های آینده پرلیت با درک بهتر ویژگی های آن، قابلیت پردازش بهبود یافته و تشخیص دانش مشارکت آن در ترکیب با دیگر محصولات استخراج می شود. برخی امکانات عبارتند از:

  • رشد با آب بسیار کمتر
  • افزایش کشت هیدروپونیک
  • جایگزین محصولات در حال رشد متیل بروماید
  • کود دهی بسیار سریع تر
  • حشره کش فیزیکی
  • حامل مواد فعال شده
  • متراکم کننده قوی تر و سبک تر بتن

Comments (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

Leave your comments

  1. Posting comment as a guest.
Rate this post:
Attachments (0 / 3)
Share Your Location

Print